Pay rallisi durdu, tahvil getirileri dengelendi

Pay rallisi durdu, tahvil getirileri dengelendi

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global piyasalarda son günlerin ana teması yükselen enflasyon beklentileri olurken, global endekslerdeki rallinin de orta verdiği görüldü.

Enflasyon görünümünde son günlerin konusu ABD’de iklim şartlarının petrol arzı üzerinde yarattığı tesir oldu. ABD’de kutup soğuklarının rafineriler ve güç sınırlarında yarattığı sıkıntılar global arzı da tehdit etmeye başladı. Soğukların ABD petrol arzını yaklaşık yüzde 40 düşürdüğü iddia ediliyor. ABD’de arz daha fazla azaldıkça fiyatlar da global çapta artmaya başlıyor. Brent petrol vadeli kontratı 65 doları aşarak yaklaşık bir yılın doruğuna yerleşti.

Buna rağmen Suudi cephesinden gelen son haberler petrolde seyrin değişebileceğine işaret etti. Dow Jones haber ajansına nazaran, Suudi Arabistan’da krallık danışmanları, Suudi Arabistan’ın fiyatlardaki son toparlanmanın ışığında önümüzdeki ay OPEC toplantısında kelam konusu üretim kesintisinin zıddı bir karar duyurmayı planladığını açıkladı.

Danışmanların öngörülerine nazaran, Suudi Arabistan’ın mart ayına kadar kesintilere bağlı kalmayı taahhüt ettiği göz önüne alındığında, üretim artışı nisan ayına kadar başlamayacak. Yapılan açıklamada ayrıyeten, Suudi Arabistan’ın kesinti üzerindeki kararını OPEC’e şimdi iletmediğinin de altı çizildi.

Aşılamalar talep tarafında yükseliş beklentilerini destekledi

Güç fiyatlarında yükselişin yanında aşılama ile salgında süratli toparlanma iddiasının enflasyon beklentilerini artırdığı görüldü.

Dünyada 186 milyondan fazla doz aşı yapıldı. Toplam Kovid-19 hadise sayısı 109,8 milyonu, vefatlar ise 2,4 milyonu geçti. Aşılamanın sert karantina önlemleriyle birlikte yaygın bir biçimde yapıldığı İngiltere’de salgın süratle geriliyor. Ülkede virüsün yayılım suratı şubatın birinci yarısında ocak ayına nazaran üçte iki oranında geriledi. Bu durum tedbirleri kıymetlendirme evresinde olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kararını etkileyebilir. Hong Kong’da Türkiye’de uygulanan Sinovac aşısına onay verildi. Endonezya’da ise kriterleri karşılayan her Endonezyalıya aşı olma mecburiliği getirildi.

Piyasa fiyatlamaları

Global piyasalarda pay rallisi dururken S&P 500 vadelileri de açılış için negatif sinyal verdi. Asya’da Güney Kore Kospi ve Hong Kong Hang Seng yüzde 1’in üzerinde geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrini korurken euro, 1,2038 dolardan alıcı buldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,27’de dengelendi.

Kaynak: Bloomberg HT