Petrol soğuk havalara tutundu

Petrol soğuk havalara tutundu

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol fiyatları, soğuk hava krizi ve güç kriziyle bir arada varil başına 60 dolar civarında seyrediyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında salı günü yüzde 1 yükseldikten sonra çarşamba günü yatay seyrediyor. ABD’yi saran soğuk hava dalgasıyla bir arada 3,5 milyon varillik petrol üretimi kesintiye uğradı. Energy Aspects’in varsayımlarına nazaran, rafinerilerin üretimi günlük 3 milyon varilden fazla azaldı.

ABD’de soğuk hava dalgasının daha ne kadar devam edeceği bilinmezken, havaların petrol fiyatlarına tesirinin kısa vadeli olacağı düşünülüyor. Kimi analistler, yatırımcıların yükselen enflasyona karşı petrolü hedge olarak kullanmasıyla emtianın harika bir döngüye girdiğini belirtiyor.

OPEC+’ın üretim tarafındaki disiplinini sürdürmesi ve aşıyla bir arada talepteki güzelleşmenin uzun vadede petrol piyasalarını destekleyeceği düşünülüyor.

Şu anki kriz mahallî güç piyasasını etkiliyor. Talep azalan Kovid-19 olaylarıyla toparlanmaya başlarken fiyatların daha yüksek bir düzeyde sabit kalacağı varsayım ediliyor. Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 01:07’de çok az değişiklik ile varil başına 60,06 dolar civarında süreç görüyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,1 yükseldikten sonra yzde 0,2 daha yükselerek 63,45 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT