Socar, TANAP ile hidrojen taşımayı planlıyor

Socar, TANAP ile hidrojen taşımayı planlıyor

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi SOCAR’ın Pazarlama ve Yatırımdan Sorumlu Lider Yardımcısı Elşad Nasirov, Avrupa’ya Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Sınırı (TANAP) üzerinden hidrojen taşınması için araştırma ve tahlil çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, “Boru çizgisinin yüzde 20’si rastgele bir ek yatırım gerekmeksizin hidrojen taşımak için kullanılabilir.” dedi.

Atlantik Kurulu Global Güç Merkezi tarafından çevrim içi gerçekleştirilen “Enerji Diplomasi ve Transatlantik İşbirliği: Güney Gaz Koridoru’nun Açılması” başlıklı toplantıda konuşan Nasirov, doğal gazın fosil yakıtlar ortasındaki en pak kaynak olduğunu söyledi.

Petrol ve doğal gaz şirketlerinin etrafla ilgili değişen dinamiklere ahenk sağlaması gerektiğini lisana getiren Nasirov, “Artık çok süratli düşünmek zorundayız. BP, Alman ve Japon şirketlerle hidrojen teknolojileri üzerinde görüşüyoruz. Bu kapsamda SOCAR olarak TANAP üzerinden Avrupa’ya hidrojen taşınması için araştırma ve tahlil çalışmalarımızı tamamladık. Boru sınırının yüzde 20’si rastgele bir ek yatırım gerekmeksizin hidrojen taşımak için kullanılabilir.” diye konuştu.

“Yeni pazarlara ulaşmak istiyoruz”

Nasirov, Güney Gaz Koridoru’nun tamamlanmasıyla SOCAR’ın Avrupa piyasalarına gaz taşımaya başladığını anımsattı.

SOCAR olarak Avrupa’da Balkanlar başta olmak üzere yeni pazarlara ulaşmak istediklerini tabir eden Nasirov, “Doğu Akdeniz’de İsrail gazının Türkiye üzerinden TANAP’a bağlanarak Avrupa’ya iletilmesi ekonomik olarak en uygulanabilir opsiyon ve biz bunu destekliyoruz.” dedi.

Güney Gaz Koridoru, Şah Deniz-2 yatağı ve Güney Kafkasya Boru Sınırı ile TANAP ve Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Sınırı’nı (TAP) içeriyor. Toplam 3 bin 500 kilometre uzunluğundaki projede Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya yer alıyor.

Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir bedel zincirinden oluşan Güney Gaz Koridoru’nun en kıymetli kısmını ise TANAP oluşturuyor. Türkiye, hizmete girdiği Haziran 2018’den bu yana TANAP üzerinden 9 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz aldı.

Güney Gaz Koridoru geçen ay TAP üzerinden Avrupa’ya ticari gaz akışının başlamasıyla tamanlandı.

Kaynak: Bloomberg HT