SocGen’den dolar/TL’de ‘boğa’ iddiası

SocGen’den dolar/TL’de ‘boğa’ iddiası

Şubat 18, 2021 0 Yazar: hanifinas

Societe Generale yayımladığı yeni araştırma raporunda, Dolar/TL için 2021 yıl sonu kestirimlerini 6,20 olarak güncellediklerini söylerken dolar/TL’de kısa durum kapanış maksatlarını 6,45 olarak değiştirdiklerini belirtti.

Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Yöneticisi Phoenix Kalen raporda, siyaset faizinin yılın birinci yarısında sabit kalacağını düşündüklerini, sonrasındaysa üçüncü çeyrek ve dördüncü çeyrekte 100’er baz puanlık iki indirim beklediklerini söyledi.

Dolar/TL’de kısa durum gayelerinin 6,45 olduğunu belirten kurum, Euro/TL ’de ise amaçlarının 7,82 olduğuna değindi. Societe Generale, Ocak ayı ortalarında yayımladığı son raporunda dolar/TL maksadını 6,71 olarak belirlemişti.

Cari açık kıymetli bir kırılganlık

Türkiye’nin mali duruşunun hala güçlü olduğunu belirten banka, bu sene ülkedeki ekonomik toparlanmanın da kuvvetli olacağının altını çizdi. Enflasyon beklentilerinin son aylarda istikrara kavuştuğunu belirten Societe Generale, kur geçirgenliği üzerinden Türk Lirası’ndaki yararlar hesaplandığında enflasyonun önümüzdeki aylarda 400 baz puan düşebileceğini belirtiyor.

Zıt dolarizasyona dair birinci işaretlerin görülmeye başladığını belirten banka, merkez bankasının döviz rezervlerinin kademeli bir halde toparlanacağını söyledi.

Türkiye’deki cari açığın kıymetli bir kırılganlık oluşturduğuna dikkat çeken banka, 2021’de turizm ve yavaşlayan ithalat ile bir arada bütçe açığının, GSYH’ye oranla, yüzde 5,2’den 2021’de yüzde 2-3 düzeyine inebileceğini belirtti.

Şirket borçları bir öbür risk ögesi

Societe Generale, Türkiye’nin 184 milyar dolarlık kısa vadeli dış borcunun ve GSYH’nin yüzde 78’ine ulaşan finans dışı şirket borcunun da dikkate alınması gereken riskler ortasında olduğunu vurguladı. Banka, Türkiye’de şirket borçlarının yüzde 45’inin döviz cinsinden olduğunun da altını çizdi.

Türk Lirası’nın 10 yıllık gerçek efektif döviz kuru hareketli ortalamasının yüzde 29 altında olduğunu belirten banka, TCMB’nin gelecek aylarda rezervleri doldurmak için ihaleye çıkacağını ve bunun TL kıymetlenmesini yavaşlatabileceğini söyledi.

Dolar/TL’deki boğa durumlarını müdafaaya devam edeceklerini belirten Societe Generale, zarar-kes düzeyi olarak 7,18’i belirlediklerini söyledi. Banka, euro/TL için gaye düzeyini 7,82 olarak güncellerken zarar-kes düzeyini 8,70 olarak değiştirdi.

Kaynak: Bloomberg HT