Yabancı kurumlardan TCMB beklentisi

Yabancı kurumlardan TCMB beklentisi

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Unicredit TCMB’den yarınki toplantıda bir faiz artışı beklemediklerini, siyaset faizinin yüzde 17’de kalacağını öngördü.

Kurumun ekonomistleri bahse ait olarak kaleme aldıkları raporda “Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal bir mülakatta Ocak enflasyonunda döviz kurunun birikimli yansımalarının, memleketler arası emtia fiyatlarında devam eden artışların ve arz kısıtlarının değerli olduğunu belirtti. Fakat tüm bunlar gelecek birkaç ay daha enflasyonun yükselmeye devam edebileceğini tabir eden Merkez Bankası için sürpriz değil” değerlendirmesine yer verildi.

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın gerekirse sıkılaşmanın devam edeceği taahhüdü nedeniyle enflasyonda sapma olursa faiz artışını da büsbütün dışlamadıklarını belirtti. Raporda “bu yılın birinci yarısında faizleri değiştirmeme varsayımımızı koruyoruz. Mayıs ayında başlayacak dezenflasyon süreciyle birlikte yılın ikinci yarısında siyaset faizinin yüzde 12’ye indirileceğini düşünüyoruz” kestirimi yapıldı.

Şahin tavrı devam edecek”

Morgan Stanley ise bahse dair yayımladığı raporda yarınki toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklemediklerini lakin şahin telaffuzun devam edeceğini öngördü.

Açıklamada “enflasyon hala bankanın maksadının üzerindeyken ve ekonomik büyüme hala güçlüyken Merkez Bankası’nın 18 Şubat’ta faizleri değiştirmeyeceğini fakat enflasyondaki üst istikametli riskler nedeniyle şahin telaffuzunu sürdüreceğini düşünüyoruz.” sözü yer aldı.

Kurum yakın vadede 100 baz puanlık bir faiz artışı olacağı iddiasını de korudu, zamanlamasının meçhul olduğu, Mart yahut Nisan’da faiz artışı olabileceği söz edildi.

Naci Ağbal’ın Kasım ayındaki birinci Para Siyaseti Heyeti toplantısında faiz 4,75 puan artırılarak yüzde 15 düzeyine çıkarılmıştı. Ağbal’ın Aralık ayındaki ikinci toplantısında 1,5 puanlık artış beklentisine rağmen siyaset faizi 2 puan artırılmış ve yüzde 17’ye çekilmişti. Ocak toplantısında ise TCMB faizi sabit tutarken, uzun mühlet sıkı duruş kelamı vermişti.

Kaynak: Bloomberg HT